Kada se javiti liječniku/ci?
Liječniku se poželjno javiti kada doživljavate sljedeće simptome: učestalo mokrenje, mokrenje zbog kojeg se budite i ustajete noću, neodgodiv i jak nagon za mokrenjem i urgentna inkontinencija (nevoljno istjecanje mokraće).
Osim što vam posjet liječniku može omogućiti savjetovanje i tretman s ciljem poboljšanja kvalitete vašeg života, bitno je javiti se pravovremeno kako bi se pravilno postavila dijagnoza. Slične simptome mogu uzrokovati i urinarne infekcije, druge bolesti ili pak prekomjerna konzumacija stimulansa poput kofeina itd.
Koji će podaci zanimati liječnika/cu?
Podaci o simptomima – kada su se javili, koliko dugo traju, kako variraju kroz vrijeme, neka su pitanja koja liječnici redovito postavljaju. Osim o trenutačnim simptomima vezanim uz vaš mjehur, liječnike obično zanimaju i podaci o drugim bolestima ili prethodnim stanjima koje proživljavate ili ste proživjeli te o farmakoterapiji koju koristite ili ste koristili.
Uz podatke o zdravstvenom stanju i simptomima, bitno je introspektivno sagledati i sljedeća ponašanja: koliko često pijete tekućinu i u kojoj količini? Koliko često idete na toalet? Urinirate li malu ili veliku količinu mokraće? Pijete li često kavu, alkohol ili druge stimulanse? Takve podatke najlakše je pratiti dnevnikom mokrenja.
Kako i zašto održavati dnevnik mokrenja?
Kao što je već spomenuto, u dnevnik mokrenja zapisujemo informacije o tome kada idete na toalet, što i koliko pijete te kada i koliko vam je istjecala mokraća. Informacije koje napišete kada se ponašanja dogode, vjerojatno su točnije nego ako se toga prisjećate tek kada dođete kod liječnika i na pitanja odgovarate okvirno.
Zato je dnevnik mokrenja pouzdaniji i objektivniji način praćenja vašeg stanja, a osobito je koristan prilikom procjene učinkovitosti tretmana. Predložak za dnevnik mokrenja možete preuzeti OVDJE.
Na koje će me dodatne preglede liječnik/ca možda poslati?
Ovo pitanje specifično je za svakog pacijenta/cu i pojedinačni slučaj. Kako bi se pravilno dijagnosticirao i liječio problem s kojim dolazite, liječnik/ca će vas potencijalno uputiti na još neke preglede. Često su to pregledi abdomena, digitorektalni pregled (muškarci) ili ginekološki pregled (žene), analiza uzorka mokraće – sediment urina ili urinokultura i ultrazvuk urinotrakta.
Ponekad se pacijente/ice šalje i na urodinamiku ili cistoskopiju, no to se obavlja kada se radi o stanju koje ne reagira na terapije koje je liječnik/ca predložio/la.
Koliko često se odvijaju kontrole?
U početku su kontrole češće – prvi susreti obavljaju se svakih nekoliko mjeseci, a kasnije je to jedna do dvije kontrole godišnje, ako terapija i liječenje ide po planu. Kao što je već spomenuto, dnevnik mokrenja odlično prikazuje reakciju na liječenje te pomaže procjeni tretmana.
Kada se javiti liječniku, a da je to izvan vremena redovite kontrole?
Ako već liječite prekomjerno aktivan mokraćni mjehur, a primjećujete pogoršanje simptoma ili pojavu novih simptoma, dobro je javiti se liječniku/ci. Ovakve bi se promjene trebale prijaviti kako bi se liječenje po potrebi prilagodilo ili izmijenilo.
***
Uzrok prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura najčešće je multifaktorski, odnosno ima više čimbenika, a često je i nepoznat pa je stoga liječenje stanja simptomatsko. To znači da se liječi tako što se na simptome reagira potrebnim liječničkim intervencijama i tretmanom kako bi se poboljšala kvaliteta života. Iz tog je razloga poželjna suradnja pacijenta i preporuča se introspekcija i praćenje vlastitih simptoma kako bi se na kontrolnim pregledima kvalitetnije sagledala učinkovitost terapije, potencijalne nuspojave i sl.
